Profil

flemmingjensen.jpg
 
Flemming Jensen´s meritter i Danmark og udlandet
 
2018 Mesterskab for Danmark 2018, Lunden - Slide So Easy / Jeppe Juel
2018 Liga 4, Finale, Lunden - Belladore
2018 Liga 2, Finale, Lunden - Star Keeper / Birger Jørgensen
2018 Bronzedivisionen, Finale, Åby - Victory Kåsgård
2018 Stora Sprinterpriset, Åby - Slide So Easy
2018 Bronzedivisionen, Forsøg 6, Axevalla - Victory Kåsgård
2018 Champion Jarlsberg Grand Prix, Finale - Thai Highway / Tom Erik Solberg
2018 Liga 1, Finale, Aarhus - Slide So Easy
2018 Liga 2, Finale, Aarhus - Beyblade
2018 Liga 4, Finale, Aarhus - Thai Highway
2018 Summer Meeting Stayerserien, Lunden - Slide So Easy
2018 Lord Valentines Mindeløb 2018, Skive - Shotproof
2018 Jubilæumspokalen 2018, Skive - Punk
2018 Liga 4, Finale, Aalborg - The Las Cola
2018 Liga 5, Finale, Aalborg - Daytrader
 
2017 Luciapokalen,, Jägersro - Slide So Easy
2017 Liga 1 Finale, Lunden - Slide So Easy
2017 Liga 2 Finale, Lunden - Defy Anything
2017 N.J. Koster Memorial, Lunden - Slide So Easy / Kennneth Nielsen
2017 Mesterskab for Danmark 2017, Lunden - Obi-Wan
2017 Liga 2, Finale, Lunden - Sun Esterel
2017 Summer Meeting Copenhagen, Finale, Lunden - Apollo Sisa
2017 V75 Stayerlopp, Åby - Stud Muffin / Jörgen Sjunnesson
2017 Kraft 4-års løb 2017, Lunden - Shotproof
2017 Liga 1, Finale, Aalborg - Slide So Easy
2017 Gulddivisionen, Forsök 1, Åby - Obi-Wan
2017 Arvid Stjernswärds Minne 2017, Gulddivisionen, Jägersro - Obi-Wan
 
2016 Lördagsloppet, Åby - Victory Kåsgaard
2016 Liga 3, Finale, Lunden - Victory Kåsgaard / Birger Jørgensen
2016 Diamantstoet, Forsök 5, Eskilstuna - Nancy America / Erik Adielsson
2016 Oktoberstayern, Jägersro - Slide So Easy
2016 Diamantstoet, Forsök 3, Romme - Nancy America / Erik Adielsson
2016 Mesterskab for Danmark 2015, Lunden - Montgomery Hill
2016 Liga 2, Finale, Lunden - Offshore Man
2016 Silverdivisionen, Forsök 2, Färjestad - Slide So Easy
2016 Diamantstoet, Finale, Solvalla - Nancy America
2016 Diamantstoet, Forsök 4, Jägersro - Nancy America
2016 Champ Of the Champions, Lunden - Slide So Easy / Kenneth Nielsen
2016 Bertil Knutssons Minneslopp 2016 - Stolopp, Åby - Hanna Banker
2016 Jydsk 3-årings Grand Prix Consolation, Aarhus - Bvlgari Peak
2016 The Red Mile, Åby - Montgomery Hill
2016 Femåringslopp-Sto/V75, Axevalla - Nancy America
2016 Åbergs Nästa, Jägersro - Montgomery Hill
2016 Liga 2, Finale, Aarhus - Offshore Man / Birger Jørgensen
2016 Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix Consolation, Aarhus - Another CN
2016 Bronsdivisionen, Finale, Eskilstuna - Slide So Easy
2016 Klass I, Bjerke - Good's Of Norway
2016 Travkongen, Billund - Montgomery Hill
 
2015 Årets Travtræner i Danmark
2015 N.J. Koster Memoria 2015, Lunden - Montgomery Hill / Jeppe Rask
2015 Taroks Mindeløb, Lunden - Rapide du Pommeau
2015 Bronsdivisionen, Forsök 4, Örebro - Even´s First Boy
2015 Bronsdivisionen, Forsök 3, Jägersro - Rapide du Pommeau
2015 Bronsdivisionen, Forsök 1, Eskilstuna - Even´s First Boy
2015 Ullbergs Minne, Axevalla - Montgomery Hill / Magnus Jacobsen
2015 Klass II, Forsök 5, Jägersro - Quintessense
2015 Mesterskab for Danmark 2015, Lunden - Montgomery Hill / Jeppe Rask
2015 Liga 2, Finale, Lunden - Supreme Star / Birger Jørgensen
2015 HallandsMästaren 2015, Halmstad - Montgomery Hill
2015 Diamantstoet, Forsök 4, Jägersro - Bailey Sweet Grim
2015 After Trots Skiljeheat, Axevalla - Encore Zon
2015 Åbergs Nästa, Jägersro - Obi-Wan
2015 Harald Lunds Mindeløb, Nykøbing Falster - High Bridge
2015 Liga 4, Finale, Aarhus - Quantum Gliding
2015 Langdistanceløb, Aarhus - Yamani Hornline
2015 Kronprinsessan Victorias Lopp, Axevalla - Rapide du Pommeau/Linda Sedström
2015 Diamantstoet, Forsök 4, Axevalla - Roxie Lavec
2015 Jubilæumspokalen, Skive - Partout Simoni
2015 Aalborg Spring Classic, Aalborg - O´Grady
 
2014 Årets Travtræner i Danmark
2014 Åby Champion, Træner
2014 Åby Champion, Kusk

2014 Gulddivisionen, Forsök 2, Örebro - No Deal/Johnny Takter
2014 Liga 4, Finale, Lunden - Star Of Glory
2014 Wedellsborgs Mindeløb, Lunden - Obi-Wan/Jeppe Rask
2014 Bronzedivisionen, Forsök 5, Jägersro - Red Rapide
2014 Klass I, Forsök 5, Örebro - Roto
2014 Mesterskab for Danmark, Lunden - O´Grady
2014 Kriterium Consolation, Lunden - Varna
2014 Liga 2, Finale, Lunden - Hairspray/Jeppe Rask
2014 Liga 3, Finale, Lunden - Red Rapide
2014 Liga 5, Finale, Lunden - Theo Molar
2014 Hamburg-Cup, Finale, Hamburg - Okay Bee/Björn Goop
2014 Sto-SM, Åby - Jumble Ås
2014 Diamantstoet, Forsök 1, Årjäng - Jetset/Björn Goop
2014 Rex The Great, Lunden - O´Grady
2014 Silverdivisionen, Finale, Åby - Jaguar Broline
2014 Fredagsduellen, Finale, Åby - Roxy Hill
2014 Telia/V75, Jägersro - Obi-Wan
2014 Stolopp, Bollnäs - Roxie Lavec/Kenneth Haugstad
2014 Klass II, Forsök 1, Kalmar - Even´s First Boy
2014 Silverdivisionen, Forsök 1, Kalmar - Jaguar Broline
2014 Travkongen, Billund - Okay Bee
2014 Coop Forum Kållereds lopp, Åby - Monte Major
2014 Klass I, Forsök 8, Lunden - Codebreaker/Erik Adielsson
2014 Diamantstoet, Forsök 5, Axevalla - Jumble Ås
2014 Liga 1, Finale, Aalborg - O´Grady
2014 Liga 3, Finale, Aalborg - M T Follow Me
2014 Klass II, Momarken - Solo Nolo
 
2013 Årets Travtræner i Danmark
2013 Årets Ældre Hest i Danmark, Montgomery Hill
2013 Årets Komet i Danmark, Jeppe Rask

2013 Klass I, Forsök 6, Åby - Monte Major/Tom Horpestad
2013 Lärlingslopp/V75, Åby - Spurs Rain/Joel Uhrberg
2013 Bronzedivisionen, Forsök 1, Halmstad - Huge Star
2013 N.J. Koster Memorial 2013, Lunden - Montgomery Hill
2013 Hallandsmästeren, Halmstad - Montgomery Hill/Kenneth Haugstad
2013 Hoppedivisionen, Kval 2, Sørlandet - Simoni´s Spice
2013 Jubilæumspokalen, Odense - Montgomery Hill
2013 Bronzedivisionen, Forsök 3, Jägersro - Alamo Boko
2013 Silverdivisionen, Forsök 3, Jägersro - No Deal
2013 Stolopp, V75, Axevalla - Olivia Lavec
2013 Femåringslopp, V75, Axevalla - Remember Laser
2013 Silverdivisionen, Forsök 4, Axevalla - No Deal
2013 Bronzedivisionen, Finale, Eskilstuna - No Deal/Johnny Takter
2013 Henning Krafts Minne, Stolopp, Åby - Olivia Lavec
2013 Bronzedivisionen, Forsök 4, Lunden - No Deal/Johnny Takter
2013 Algot Scotts Minnelopp, Åby - O´Grady
2013 Radio Metro Cup, Indl.afd., Bjerke - Montgomery Hill
2013 Silverdivisionen, Finale, Åby - Obi-Wan/Jörgen Sjunnesson
2013 Klass II Forsøg 3, Aalborg - Dakadak/Birger Jørgensen
2013 Silverdivisionen, Forsök 8, Mantorp - Obi-Wan/Jörgen Sjunnesson
2013 Silverdivisionen, Forsök 6, Jägersro - Obi-Wan/Jörgen Sjunnesson
2013 Diamantstoet, Forsök 4, Jägersro - Keeping Julia
2013 Lärlingslopp, V75, Jägersro - Remember Laser/Rickard Svanstedt
2013 Stolopp, V75, Halmstad - Remember Laser
 
2012 Årets Travtræner i Danmark
2012 Bronzedivisionen, Finale, Solvalla - Pingus Vang
2012 Bronzedivisionen, Forsök 5, Jägersro - Pingus Vang
2012 Grand Circle 4-års Hoppe Championat, Aalborg - Raisa
2012 Klass I, Forsök 1, Färjestad - Västerbo Prestige
2012 Sølvdivisionen, Forsök 5, Åby - Obi-Wan / Jörgen Sjunnesson
2012 Aalborg Store Pris, Aalborg - Rebus
2012 K.G.Bertmarks Minneslopp, Jägersro - Obi-Wan/Håkan B. Johansson
2012 Sølvdivisionen, Forsök 1, Örebro - Montgomery Hill
2012 Sigvart Petersens Minneløp, Bjerke - Pingus Vang
2012 Sølvdivisionen, Forsök 4, Åby - Montgomery Hill
2012 Jubilæumspokalen, Skive - Totti T Dream
2012 Lord Valentines Mindeløb, Skive - Vermo
2012 Sølvdivisionen, Forsök 2, Axevalla - Montgomery Hill
2012 Klass 1 Forsök 3, Åby - Echauffour
 
2011 Årets Hest i Danmark, Local Conch
2011 Årets Ældre Hest i Danmark, Local Conch

2011 Sølvdivisionen, Halmstad - Tara Defi
2011 Baroness Karsks Lopp, Stoeliten, Solvalla - Mathilde Trøjborg
2011 Golden Cup Finalen, Lunden - Vermo
2011 Gulddivisionen, Åby - Local Conch
2011 Gulddivisionen, Meadow Prophets Minne, Jägersro - Local Conch
2011 Grand Circle 3-års Champ. Consolation, Skive - Rebus
2011 Mesterskab for Danmark, Lunden - Local Conch/Stefan Söderkvist
2011 Travrondens Hoppeløb, Lunden - Mathilde Trøjborg
2011 Bronzedivisionen, Forsök 5, Axevalla - Montgomery Hill
2011 Stoeliten, Solvalla - Mathilde Trøjborg
2011 Sweden Cup, Finale, Solvalla - Local Conch
2011 Megaman Cup, Finale, Bjerke - Local Conch
2011 Silverdivisionen, Algot Scotts Minne, Åby - Totti T Dream
2011 DM for Hopper, Fyn - Mathilde Trøjborg
2011 Klass 1 Finale, Solvalla - K K Logistic/Thomas Uhrberg
 
2010 Årets Travtræner i Danmark
2010 Årets Travkusk i Danmark
2010 Årets Hest i Danmark, Mathilde Trøjborg

2010 Gävle Stora Pris, Gulddivisionen, Finale - Local Conch
2010 N.J. Koster Memorial, Lunden - Mathilde Trøjborg
2010 Wedellsborg Mindeløb, Lunden - Local Conch
2010 Aalborg Store Pris, Aalborg - Okay Bee
2010 Aalborg Hoppechampionat, Aalborg - Odyssee Eastwind
2010 Dansk Trav Derby, Lunden - Okay Bee
2010 Dansk Hoppe Derby, Lunden - Odyssee Eastwind
2010 Silverdivisionen, Finale, Örebro - Local Conch
2010 Queen L.:s Lopp-Carpe Diem, Solvalla - Mathilde Trøjborg
2010 Jydsk 4-årings Grand Prix, Aarhus - Okay Bee
2010 Henning Kraftts Minne, Stolopp, Åby - Mathilde Trøjborg
2010 Bronsdivisionen, Finale, Solvalla - Quantum Oliver
2010 Sprintermesteren, Billund - Okay Bee
2010 Hoppesprint, Billund - One Winner
 
2009 Årets Travtræner i Danmark
2009 Silverdivisionen, Finale, Gävle - Local Conch
2009 LF´s Fyra Kilometer, Solvalla - Oceans Eleven
2009 Dansk Trav Kriterium, Lunden - Okay Bee
2009 Charlie Mills Race, Romme - Oceans Eleven
2009 Jydsk 3-årings Grand Prix - Okay Bee
2009 DM for Hopper, Odense - Line Sensei
2009 Frosty Hanover’s Mindeløb, Skive - Neo Smed
 
2008 Dansk Opdrætningsløb, Lunden - Okay Bee
2008 Dansk Opdrætningsløb Consolation, Lunden - One Winner
2008 Lord Valentines Mindeløb, Skive - Mombasa Bee
2008 Hoppesprint (Sprintermester-dagen) - C C Snickers
2008 Verner Ditlev Jensens Memorial - Line Sensei
 
2007 Jydsk 3-årings Hoppe Grand Prix - Magic Esterel
2007 Jydsk 4-årings Grand Prix - Local Conch
2007 Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix - Lupo Bianca
2007 Grand Circle 4-års Hoppechampionat - Lupo Bianca
2007 Pay Dirt’s Mindeløb - Mombasa Bee
2007 Mesterskab for Fyn - Prince Of The Sea
 
2006 Derby Consolation - Kejser Engely
2006 Dansk Hoppe Kriterium - Lupo Bianca
2006 Dansk Opdrætningsløb - Mombasa Bee
2006 Grand Circle 3-års Hoppechampionat - Lupo Bianca
 
2005 Grand Circle 4-års Hoppechampionat - Joy Of Music
2005 Aalborg Store Pris Consolation - Beardmore
 
2004 Dansk Hoppe Derby - Hera Esterel
2004 Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix - Hera Esterel
 
2003 Handbags Lopp , Solvalla - Lordinia Road
2003 STC´s Avelslopp Ston - Glory And Gold
 
2001 Dansk Trav Derby - Esterel Sunset
2001 Dansk Trav Kriterium - Filled Gold
2001 C.L. Müllers Memorial, Jägersro - Atom Tess
 
2000 Tarok’s Mindeløb - Emu
2000 Pay Dirt’s Mindeløb - Esterel Sunset
2000 E3 Kort (Gr. 1) - Esterel Sunset
2000 Stayermästaren, Halmstad - N.G. Pride
2000 Klass II Final, Färjestad - Dan Quick
2000 Gösta Nordins Lopp, Solvalla - Gloss Yatzee
 
1999 Dansk Opdrætningsløb - Elite Guy
1999 Stayerpriset, Axevalla - Aske Pan
1999 Grote Prijs der Lage Landen, Holland - Tøjeksperten
 
1998 Harper Hanovers Lopp, Solvalla - Tøjeksperten
1998 Copenhagen Open - Sleipner
1998 Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix - Bright Vixi
1998 Grand Circle 5-års Championat - Attention New
1998 Harald Lunds Mindeløb - Freelancer
 
1996 Dansk Opdrætningsløb - Bee Bop